O donicach betonowych słów kilka.

Jako, że sezon ogrodowo/ balkonowo/ tarasowy się rozpoczął i coraz częściej pytacie mnie o donice betonowe, pomyślałam, że przydatne będzie, jeśli napiszę kilka słów o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie i użytkowaniu donic z betonu architektonicznego, po to żeby cieszyć się nimi na długie lata.

 

KOLOR nadaje charakteru

Donice z betonu architektonicznego wykonywane są metodą ręczną, która podnosi ich wartość i sprawia, że każdy egzemplarz jest unikalny. Jako sympatycy tego materiału pewnie wiecie, że nierównomierne rozłożenie barw oraz pory i wżery rozłożone w sposób nieregularny, o różnej intensywności i ilości na powierzchni są odzwierciedleniem natury betonu. Tak więc każda Wasza donica, bawiona w masie będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. 

Oczywiście są metody, aby ujednolicić kolor donic. Jeśli zależy Wam na powtarzalności odcienia i zminimalizowaniu naturalnych przesmużeń, albo nietypowym kolorze zapytajcie producenta o taką możliwość. W PMdesign na tę okazję przygotowaliśmy linię donic barwionych w masie z zastosowaniem impregnatu koloryzującego. Tak potraktowana donica będzie mniej odbarwiać się pod wpływem np. padającego deszczu i na długo zachowa ujednolicony kolor. Plusem tego rozwiązania jest możliwość uzyskania nietypowych dla betonu kolorów np. krwiście czerwonego  :0)  Tu  możecie dać upust fantazji, bo wybieracie  z palety RAL. 

donica beton architektoniczny betonowa kolor pmdesign 300x141 - O donicach betonowych słów kilka

 

ROZMIAR ma znaczenie

Oczywistym jest , że wielkość donicy należy dostosować do wielkości bryły korzeniowej rośliny i uwzględnić rozrost roślin wraz z upływem czasu. Nie znaczy to,  że w donicach mogą rosnąć tylko byliny czy krzewy. Świetnie sprawdzą się tu nawet niektóre gatunki drzew. Więcej o doborze gatunków roślin, które dobrze radzą sobie się w donicach z betonu  znajdziecie tu:http://ogrodoweinspiracje.eu/donice-z-betonu-co-w-nich-posadzic/

Przy zakupie donic betonowych warto sprawdzić czy i jak donica jest wzmacniana – szczególnie jeśli będziecie decydować się na większe rozmiary. 

duża donica pmdesign 300x225 - O donicach betonowych słów kilka

 

STYL – każdy ma swój 

Większość donic betonowych obecnych na rynku to donice odlewane z formy. (monolity)  Charakteryzują się szerszymi ściankami i większą wagą. Rogi są zwykle lekko zaokrąglone. 

Ciekawą, alternatywną propozycją są donice betonowe łączone z elementów (płyt). Ranty donic są cieńsze, przez co ich waga wyjściowa jest dużo niższa od tradycyjnych donic odlewanych. Efektowne łączenie brzegów pod kątem 45 stopni nadaje im “oryginalny look”. Donice z płyt to idealne rozwiązanie dla tych z Was którym marzy się nietypowy kształt donicy (np litera L, lub wygięte w łuk) , lub nietypowy rozmiar. Porównanie obu stylów znajdziecie tu:  https://pmdesign.com.pldonice-z-betonu-architektonicznego/

A decyzję które fajniejsze pozostawiam Wam – bo styl każdy ma swój 😉

donica beton architektoniczny pmdesign 80x40x40 odlew2 219x300 - O donicach betonowych słów kilka

 

MROZOODPORNE – są czy nie?

Beton architektoniczny jest odporny na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Deszcz, wiatr czy  mróz “nie robią na nim wrażenia”, zwłaszcza gdy jest zaimpregnowany. (warto to sprawdzić przed zakupem donicy)

Donice betonowe zachowują te właściwości, ale jest jednak jeden warunek, muszą posiadać otwory odpływowe.

Odpowiedni drenaż donic zewnętrznych jest konieczny.  Niedrożność otworu odpływowego  w temperaturach ujemnych może doprowadzić do zniszczenia elementu, powstania rys i pęknięć, z powodu zmiany objętości zamarzniętej wody.

Przed obsadzaniem donic  należy więc usypać warstwę drenażową najlepiej z ogrodowego keramzytu (grubość warstwy należy dostosować od wielkości donicy). Dodatkowo pomiędzy warstwą drenażową a ziemią dobrze jest zastosować geowłóknin

keramzyt 300x232 - O donicach betonowych słów kilka

IZOLACJA nie tylko przed chłodem 

Często pojawiającym się  pytaniem jakie dostaję od Was jest : Czy i jak należy dodatkowo zabezpieczać rośliny  posadzone w donicach betonowych przed morzem, lub zbyt wysoką temperaturą. 

Odpowiedź jest krótka : tak! szczególnie w przypadku donic zewnętrznych –  jeśli oczywiście  zależy nam na naszych zielonych przyjaciołach. 🙂

Izolacja pozwala roślinom na bezpieczne przetrwanie zimy, bez konieczności dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jeśli donica nie posiada zintegrowanej izolacji – możemy wykonać ją sami używając styropianu.  Obkładamy nim boki donicy od wewnątrz. Zabieg ten  chroni korzenie przed wahaniami temperatur, a także ich niekorzystnymi wartościami.

Jeśli nie chcemy dodatkowo zaprzątać sobie tym głowy warto zaopatrzyć się w donice z już zintegrowaną warstwą izolacyjną – takie znajdziecie między in. u nas. 

styropian - O donicach betonowych słów kilka

 

CZYSZCZENIE aby były zawsze piękne

Powstałe na powierzchni betonu zabrudzenia należy niezwłocznie usunąć za pomocą miękkiej szmatki oraz łagodnego detergentu. To co ważne – do czyszczenia powierzchni betonowych nie wolno stosować środków na bazie kwasów, silnych alkaliów i innych środków chemicznych, mogących wejście w reakcję z betonem lub impregnatem. Zastosowanie takich środków może powodować  trwałe odbarwienia lub uszkodzić  powierzchnię donicy. Nie należy także używać past, detergentów, czyściw o właściwościach ściernych. 

58380940 2488670151164951 5777219488340508672 n 225x300 - O donicach betonowych słów kilka

Drodzy sympatycy betonu to tyle na dziś. Mam nadzieję, że choć po części udało mi się odpowiedzieć na Wasze pytania. 🙂

Jeśli jest coś o co warto wzbogacić ten wpis i co może pomóc innym w wyborze – dajcie znać! 

Jeśli chcecie poznać naszą ofertę donic z betonu architektonicznego – też dajcie znać! 508254200

A teraz uciekam- obsadzać swoje 🙂