Donice z betonu to nowoczesny trend zarówno w małej architekturze miejskiej, jak i w przydomowych ogrodach. Doskonale komponują się z roślinnością, stając się dekoracją w każdej przestrzeni. Ich faktura jest ciekawa, a sam beton to materiał uniwersalny i bardzo trwały, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy skrajne warunki atmosferyczne. W naszym wpisie podpowiadamy, jakie rośliny dobrze komponują się z dużymi donicami betonowymi.

Roślinność do donic betonowych

Donice betonowe dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, dlatego też raczej nikt nie będzie miał większego problemu z doborem ulubionych roślin, które mogą być w nich zasadzone. Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na same pojemniki, w których roślinność zostanie zasadzona, ale również warunki siedliskowe, w tym głównie poziom nasłonecznienia. Do tego rodzaju donic polecane są przede wszystkim rośliny o zbitej masie korzeniowej i niewielkim przyroście korzeni. Najlepiej kupować egzemplarze z korzeniami w siatce.

W dużych donicach betonowych bardzo efektownie będą prezentować się krzewy. Polecamy przede wszystkim berberysy o różnobarwnych liściach, kwiatach i owocach. Są to mało wymagające rośliny, więc poradzą sobie zarówno na stanowisku nasłonecznionym, jak i w półcieniu. Dobrym pomysłem będzie też irga, która — podobnie jak berberys — występuje w wielu odmianach. Sprawdzi się też kosodrzewina, świerk Conica, trzmielina Fortune’a czy jałowiec chiński.

Doskonałą rośliną do donic betonowych jest bukszpan, czyli zimozielony krzew o drobnych listkach. Trzeba jednak pamiętać o regularnym cięciu i formowaniu bukszpanu. Ciekawym wypełnieniem pojemników z betonu jest też cyprys na pniu, który można połączyć z niższymi roślinami. Polecamy również rozchodnika okazałego, który będzie stanowić atrakcyjną dekorację przez cały rok. Dobrze prezentują się także trawy, np. kostrzewa, sesleria, pennisetum.

Jak sadzić rośliny w donicach betonowych?

Donice betonowe to specyficzne pojemniki na rośliny, które wymagają odpowiedniego podejścia podczas obsadzaniu. Przystępując do ich wypełniania, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że donic, szczególnie tych o dużych rozmiarach, nigdy nie wypełnia się w całości. Należy zadbać o odpowiedni drenaż. Niezbędna warstwa keramzytu to nawet do 1/4, 1/3 wysokości — w zależności od wielkości donicy. Dla roślin wrażliwych na mrozy rekomendowana jest także odpowiednia izolacja donicy. Można wykonać ją samodzielnie np. ze styropianu, lub zakupić donicę, która ma już wbudowaną termoizolację.