Beton to powszechnie stosowany materiał w budownictwie. Ceniony jest przede wszystkim na wszechstronne zastosowanie, wyjątkową wytrzymałość i trwałość. Obecnie doceniany jest również za swoje walory wizualne. Poznaj 5 ciekawych pomysłów na niebanalne aranżacje ścienne z betonu architektonicznego.

  1. Ponadczasowa klasyka. Wprawdzie moda na betonowe ściany i inne akcenty zapanowała stosunkowo niedawno, to jednak trzeba pamiętać, że jest to jeden z najbardziej powszechnych i najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Chociaż beton dekoracyjny na ścianie lub podłodze to rozwiązanie chętnie wykorzystywane w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym czy nowoczesnym, jednak w mieszkaniu bardziej klasycznym też z powodzeniem może zostać użyty. Będzie wówczas ciekawie kontrastował z drewnianą podłogą czy rustykalnymi meblami.
  2. Betonowe mozaiki. Mozaiki z betonu dekoracyjnego to niezwykle ciekawe rozwiązanie o walorach dekoracyjnych. Tworzone są z elementów o kształtach o zróżnicowanej głębokości, które tworzą trójwymiarową powierzchnię. Doskonale się prezentują, więc same w sobie są ozdobą w pomieszczeniach. Jest to świetna opcja do nowoczesnych wnętrz.
  3. Płyty betonowe montowane w układzie pionowym. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku elewacji, chociaż odpowiednio przemyślany projekt może być zrealizowany również wewnątrz obiektu. Pionowy układ elementów najczęściej uzyskiwany jest poprzez ułożenie płyt o wymiarach 30 × 60 i 40 × 80 cm, chociaż stosuje się też płyty w innych kształtach i wymiarach.
  4. Zastosowanie różnych płyt z betonu architektonicznego. Kolejnym niebanalnym pomysłem z użyciem płyt betonowych jest zastosowanie na ścianie elementów o różnych kształtach, rozmiarach lub grubości. Celem jest oczywiście wprowadzenie do wnętrza ciekawego akcentu dekoracyjnego. Całość musi być jednak przemyślana i odpowiednio zaprojektowana, jednak pozwala uzyskać wyjątkowo oryginalne rezultaty.
  5. Nadruk na ścianie betonowej. Gładka powierzchnia betonu jest idealna do wykonywania różnego rodzaju nadruków. Jest to sposób, aby dodatkowo uatrakcyjnić płyty i sprawić, by stały się niepowtarzalne.