Beton architektoniczny, inaczej dekoracyjny, znajduje zastosowanie zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Nie sprawia większych problemów z utrzymaniem, dlatego też przez długi czas zachowuje swoją estetykę.

Beton architektoniczny we wnętrzu

Zastosowany we wnętrzu beton architektoniczny można systematycznie odkurzać na sucho, aby pozbyć się kurzu i pyłów. W przypadku większych zabrudzeń sprawdzi się ściereczka nasączona wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Trudniejsze zabrudzenia warto usuwać na bieżąco. Pamiętaj jednak, że nie należy nadmiernie moczyć betonu, ani też stosować silnie działających preparatów myjących czy zbyt ostrych narzędzi do czyszczenia. Wszystko to może prowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy materiału, przez co będzie bardziej podatny na działanie wilgoci, zabrudzenia i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Beton architektoniczny cechuje się trwałością i wytrzymałością, jednak jeśli poddawany jest działaniu szczególnie niekorzystnych warunków, można pomyśleć o impregnacji z zastosowaniem specjalnych środków.

Beton architektoniczny na zewnątrz

Producenci zapewniający beton architektoniczny do elementów stosowanych na zewnątrz oraz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności stosują specjalne impregnaty już na etapie produkcji. Dzięki temu po zastosowaniu betonu na jego powierzchni powstaje specjalna powłoka, ograniczająca wnikanie wody czy zanieczyszczeń. W ten sposób produkt jest optymalnie zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi i długo zachowuje swój estetyczny wygląd. Jeśli po pewnym czasie chcesz dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię, możesz zastosować specjalne impregnaty przeznaczone do betonu architektonicznego. Podczas czyszczenia trzeba uważać na metody mechaniczne, które są zbyt inwazyjne.