Płyty z betonu architektonicznego wyróżniają się niezwykłymi właściwościami estetycznymi i doskonałą trwałością, która sprawia, że świetnie sprawdzają się nie tylko w salonie, ale i w kuchni, czy w łazience. Ich cechami szczególnymi są także nowoczesny design i wysoka funkcjonalność, która sprawia, że wykonane na ich bazie elementy są łatwe do utrzymania w czystości. Na uwagę zasługuje też szeroki wybór kolorów, pozwalający dobrać powierzchnię maksymalnie dopasowaną do naszych preferencji.

Należy jednak pamiętać, że wysoka jakość produktu to nie wszystko. O efekcie decyduje także sposób i klasa montażu. Jak przebiega montowanie płyt z betonu architektonicznego? I o czym należy pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Przede wszystkim planowanie

Kluczem do sukcesu i do osiągnięcia dobrej jakości efektu, jaki dadzą płyty betonu architektonicznego na ścianie jest zaplanowanie poszczególnych etapów pracy i staranne rozmieszczenia poszczególnych elementów. Pod uwagę należy wziąć m.in. rozmiar, strukturę, a nawet kolorystykę płyt. Do planowania zaliczamy także dobranie odpowiedniej metody montażu, która sprawdzi się w przypadku danego materiału i pozwoli uzyskać powierzchnię dopasowaną do naszych potrzeb. Przed montażem należy także sprawdzić, czy płyty betonu architektonicznego nie zostały w jakiś sposób uszkodzone.

Inne ważne etapy to zapoznanie się z instrukcją stworzoną przez producenta, w której znajdziemy szczegółowe wskazówki i ostrzeżenia, a także rozłożenie płyt i wstępne ułożenie z nich wzoru.

Jak przebiega montaż płyt z betonu architektonicznego?

Metoda montażu płyt zależy przede wszystkim od tego, jakie będzie przeznaczenie powierzchni oraz jakie jest jej umiejscowienie. Jedną z najpopularniejszych opcji jest mocowanie na klej. W tym celu wykorzystywane są wysokiej jakości produkty, takie jak kleje klasy C2TES1 lub C2TES2, czyli kleje cementowe o podwyższonych parametrach, zmniejszonym spływie, wydłużonym czasie otwarcia, które wyróżniają się wysoką odkształcalnością. Inną metodą jest mocowanie na kotwy, które sprawdzą się w przypadku dużych, ciężkich elementów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na której będziemy montować płyty z betonu architektonicznego musi być zwarta, stabilna, równa, wolna od pęknięć, a także oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak np. kurz, smary, środki antyadhezyjne, czy resztki farb.

Sam montaż składa się z kilku etapów. Najważniejsze z nich to:

  • docinanie płyt betonu architektonicznego przy pomocy narzędzi kamieniarskich, czyli urządzeń wyposażonych w tarcze diamentowe,
  • gruntowanie zarówno samej płyty od strony, która będzie przylegać do ściany, jak i samej ściany lub innej powierzchni,
  • zastosowanie kleju co ważne, klej powinien zostać naniesiony najpierw na powierzchnię, do której mocujemy, a następnie na stronę montażową płyty (wszelkie zabrudzenia należy niezwłocznie usuwać),
  • łączenie płyty z powierzchnią – proces ten rozpoczynamy od razu po nałożeniu kleju, tak by nie dopuścić do zaschnięcia produktu,
  • impregnacja przy pomocy profesjonalnych środków rekomendowanych przez producenta (proces ten pozwala zapobiegać absorpcji wilgoci, przedłuża trwałość płyt i pomaga zachować ich dobry wygląd).

Oczywiście montowanie płyt z betonu architektonicznego wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Praktyka pokazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie całego procesu profesjonalnej, obeznanej z tematem ekipie, która zadba o wysoką jakość wykonania.