Beton architektoniczny stał się bardzo modnym materiałem wykończeniowym. Dosłownie „wszedł na salony”, gdyż obecnie chętnie stosowany jest w różnorodnych pomieszczeniach reprezentacyjnych zarówno w domach i mieszkaniach, jak i obiektach użytku publicznego – hotelach, galeriach handlowych, restauracjach itd. W jakich aranżacjach beton architektoniczny sprawdzi się najlepiej?

Beton – ponadczasowy materiał

Chociaż często mówi się obecnie o „modzie” na beton, tak naprawdę jest to materiał, który zawsze był wykorzystywany podczas budowy i wykańczania budynków. Rozszerzył się jednak zakres jego zastosowań oraz sposób ekspozycji elementów betonowych. Obecnie docenione zostały nie tylko jego właściwości, lecz także wyjątkowa estetyka. Beton architektoniczny prezentuje się surowo, ale elegancko. Idealnie komponuje się praktycznie ze wszystkimi innymi materiałami wykończeniowymi – od naturalnego drewna, poprzez tworzywa sztuczne, szkło, kamień, metal, cegłę aż po wszelkiego rodzaju tkaniny. Nadaje się do wykonania niewielkich elementów dekoracyjnych, jak i całych ścian, podłóg, schodów itd. Zapewnia niemal nieograniczone możliwości i zachęca do różnorodnych eksperymentów aranżacyjnych.

Przyjęło się uważać, że beton architektoniczny to domena stylu nowoczesnego, loftowego, minimalistycznego, a także skandynawskiego. Rzeczywiście we wnętrzach urządzonych w tych stylach betonowe akcenty są wręcz koniecznością. Jednak ze względu na uniwersalny wygląd i właściwości tego materiału, jest on chętnie wybierany także do wykańczania obiektów klasycznych, gdzie także doskonale spełnia oczekiwania projektowe. Gruboziarnista struktura świetnie podkreśli przestrzeń rustykalną czy vintage. Odpowiednio wykorzystany beton może też idealnie dopełnić wnętrza eklektyczne, boho, a nawet glamour.

Beton architektoniczny to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych, który daje szerokie możliwości zastosowania. Wyróżnia się trwałością i pozwala na tworzenie różnorakich form. Stanowi idealne tło dla innych elementów aranżacji lub sam w sobie tworzy dekorację uzupełniającą wnętrze.